Język portugalski nie jest w Polsce popularny. Trudno dokładnie powiedzieć, dlaczego. Na pewno nie dla tego, że jest zbyt trudny. Znając język portugalski dogadamy się nie tylko w Portugalii, ale również w Brazylii i w kilku państwach afrykańskich. Przed rozpoczęciem nauki warto zdecydować, czy będziemy się uczyć odmiany europejskiej czy brazylijskiej.
Czy język portugalski jest łatwy?
Oczywiście to czy dany język jest dla kogoś łatwy czy trudny zależy od wielu czynników. Jednak zaryzykuję stwierdzenie, że nie powinien sprawić ci większych problemów. Jeśli znasz już jeden z pozostałych języków romańskich, na pewno będzie to duże ułatwienie.
Myślę, że nauka wymowy portugalskiego dla Polaków powinna być dość łatwa. W systemach fonetycznych obu języków jest wiele podobnych dźwięków. Oba języki łączy na przykład występowanie samogłosek nosowych. Oba mogą brzmieć podobnie, ponieważ występuje w nich dużo „sz”, „rz” i są potocznie nazywane językami „szeleszczącymi”.
Odmiana europejska i brazylijska
Przed rozpoczęciem nauki portugalskiego warto mieć świadomość tego, że istnieją dwie odmiany tego języka – europejska (portugalska) i brazylijska. Byłoby dobrze postanowić już na samym początku, której odmiany chcemy się uczyć.
Oczywiście nie jest tak, że koniecznie musimy zdecydować się na jedną lub drugą wersję. Nie są one aż tak różne, aby nie można było uczyć się ich równocześnie. Portugalczyk bez problemu zrozumie Brazylijczyka i odwrotnie. Więc jeśli nie potrafisz się zdecydować, możesz spróbować uczyć się obu odmian jednocześnie.
Ciekawostka: w 2019 r. w języku portugalskim wprowadzono reformę ortograficzną mającą na celu zbliżenie pisowni do wymowy i zmniejszenie różnic ortograficznych pomiędzy normą europejską i brazylijską (ale nie ich całkowite wyeliminowanie, które jest niemożliwe z powodu różnic fonetycznych pomiędzy obiema normami). Usunięto niektóre nieme spółgłoski, a do alfabetu dodano nowe litery: k, w, y. Z niektórych słów usunięto akcent wyrazowy. Wprowadzenie reformy w życie potrwa kilkanaście lat. Na razie za poprawne uznaje się obie wersje ortografii.
Gdzie mówi się po portugalsku?
Po portugalsku mówi się przede wszystkim w Portugalii i Brazylii. Brazylia wyróżnia się pod tym względem na tle pozostałych państw południowoamerykańskich, gdzie dominuje język hiszpański.
Innymi, mniejszymi krajami, w których portugalski jest językiem urzędowym są: Angola, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Mozambik, Republika Zielonego Przylądka, Timor Wschodni oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Wynika to z tego, że kraje te były niegdyś koloniami portugalskimi.
Czy warto uczyć się portugalskiego?
To oczywiście zależy od wielu czynników, ale skłaniałbym się raczej do tego, że warto. Jeśli zsumujemy wszystkich ludzi, którzy posługują się językiem portugalskim co najmniej w stopniu komunikatywnym, będzie to ponad 250 milionów ludzi. To całkiem duża liczba. Nauka portugalskiego nie powinna być zbyt dużym wyzwaniem.
Jest wiele osób, którym portugalski zwyczajnie się podoba. Ja również należę do tej grupy.
ŚLEDŹ MNIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH:
🔴 YOUTUBE – nowy film w każdą środę o 20:00
📱 INSTAGRAM
📱 FACEBOOK
🎧 SPOTIFY – nowy podcast w każdą środę o 20:00 (wersja audio nagrania z YouTube)
MOJE PRODUKTY I KURSY:
🧠 DARMOWY E-BOOK „OBUDŹ SWÓJ MÓZG I UCZ SIĘ SZYBCIEJ”
📘 KSIĄŻKA „JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW I NIE ZWARIOWAĆ?”
✅ DARMOWY KURS ON-LINE „ABC POLIGLOTY”
💪 KURS ON-LINE „NIEUSTRASZONY POLIGLOTA”