Być może jesteś jedną z tych osób, które zastanawiają się jak udokumentować swoją znajomość angielskiego. W końcu nie wszyscy są absolwentami filologii czy lingwistyki. Najprostszym sposobem jest zdanie egzaminu certyfikacyjnego. Wybór odpowiedniego certyfikatu nie jest taki prosty, bo możliwości mamy bardzo wiele.
Dlaczego warto mieć certyfikat językowy?
Studia za granicą
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na studia za granicą i ta tendencja będzie się pogłębiać. Większość osób wyjeżdzających z Polski na studia czekają zajęcia w języku angielskim. Przed rozpoczęciem nauki na wyższej uczelni zagranicznej trzeba jakoś udokumentować znajomość języka. Do tego przyda się właśnie certyfikat.
Certyfikat językowy to podsumowanie (etapu) nauki
Egzamin certyfikacyjny może posłużyć jako oficjalne zakończenie pewnego etapu nauki języka – na tej samej zasadzie, co egzamin kończący szkołę podstawową, liceum czy zajęcia na uczelni. Wiele osób zastanawia się, na jakim poziomie jest ich język. Wynik takiego egzaminu nie powinien już pozostawiać wątpliwości.
Praca
Certyfikat językowy na pewno wzbogaci twoje CV. Przede wszystkim jeśli planujesz podjąć pracę za granicą. Ale i w Polsce coraz więcej pracodawców oczekuje udokumentowanej znajomości przynajmniej jednego języka obcego, a nawet dwóch i więcej. Firmy i instytucje coraz częściej podejmują współpracę z partnerami zza granicy, co wiąże się z koniecznością komunikowania się w języku obcym (najczęściej angielskim).
A2 Key / Key English Test (KET) – A2
Jeśli twój poziom angielskiego jest dopiero na poziomie podstawowym, a już chcesz mieć certyfikat językowy, to KET na pewno powinieneś wziąć pod uwagę. To najłatwiejszy do zdobycia certyfikat z logiem Cambridge.
W Polsce egzamin organizuje (zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej) British Council. Składa się on z 3 części:
- Reading/Writing (czytanie i pisanie) – 70 minut, 50% oceny;
- Listening (słuchanie) – 30 minut, 25% oceny;
- Speaking (mówienie) – 10 minut. 25% oceny (może odbyć się innego dnia +/- tydzień).
Aby go zdać, musisz zdobyć przynajmniej 70% punktów. Możesz otrzymać trzy różne oceny pozytywne (z wyróżnieniem lub bez). W przypadku niepowodzenia najprawdopodobniej dostaniesz certyfikat na poziomie A1, pod warunkiem, że wykażesz się najbardziej podstawową znajomością angielskiego. Tutaj znajdziesz przykładowe testy. Za certyfikat A2 Key zapłacisz 330 zł.
Od roku 2020 egzamin będzie wyglądał trochę inaczej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
B1 Preliminary / Preliminary English Test (PET) – B1
Jedną półkę wyżej leży tzw. PET – Preliminary English Test. Struktura egzaminu różni się od KET jedynie tym, że część pisemna trwa 20 minut dłużej:
- Reading/Writing (czytanie i pisanie) – 90 minut,
- Listening (słuchanie) – 30 minut,
- Speaking (mówienie) – 10 minut, (może odbyć się innego dnia +/- tydzień).
Oceny jakie możesz zdobyć na egzaminie to: pass, pass with merit, narrow fail, fail. Jeśli przygotowujesz się do tego egzaminu, koniecznie skorzystaj z dostępnych tutaj materiałów.
B2 First / First Certificate in English (FCE) – B2
To certyfikat na poziome średnio-zaawansowanym (upper intermediate) organizowany przez University of Cambridge. FCE jest jednym z najpopularniejszych egzaminów certyfikacyjnych. Pozwala zaliczyć zajęcia z języka angielskiego na studiach w Polsce, otrzymać zwolnienie z egzaminów końcowych z języka angielskiego oraz brać udział w programach wymiany międzyuczelnianej.
Egzamin B2 First składa się z czterech części. W jednym dniu zdajesz Reading (Czytanie ze zrozumieniem), Use of English (Test gramatyczno-leksykalny), Writing (Pisanie) i Listening (Słuchanie). Do części ustnej przystępujesz w innym lub tym samym dniu i zdajesz ją w parze z innym kandydatem w obecności dwóch egzaminatorów.
Jego koszt to 600 zł, a sam egzamin trwa 3-4 godziny.
C1 Advanced / Cambridge English: Advanced (CAE) – C1
Powoli zbliżamy się do szczytu. CAE to certyfikat dla osób zaawansowanych, które uczą się angielskiego od wielu lat. Pozwoli ci m. in. studiować w języku angielskim.
Od stycznia 2015 roku egzamin składa się z następujących części:
- Reading and Use of English (1,5 h)
- czytanie ze zrozumieniem, rodzaje tekstów to: artykuły, narracja, raporty, wywiady. W sumie teksty mają razem ok. 3 000 słów.
- część gramatyczno-leksykalna, testująca znajomość słownictwa, kolokacji i gramatyki.
- Writing (1,5 h) – wypracowanie zgodne z podanym tematem; typy wypracowań do napisania to: notatka, list oficjalny, list nieoficjalny, praca na konkurs, raport, propozycja, rozprawka, artykuł, opowiadanie, recenzja;
- Listening (40 min) – składa się z 4 nagrań, każde jest odtwarzane dwukrotnie, a zdający wybiera jedną z podanych odpowiedzi;
- Speaking (15 min) – dzieli się na 4 części: krótka konwersacja z egzaminatorem, opis materiałów stymulujących, dialog pomiędzy zdającymi na podstawie materiału stymulującego, dyskusja na temat związany z częścią trzecią. Tę część zdaje się w parach i jako jedyna jest oceniana na miejscu, a nie w Cambridge.
Oceny, jakie możesz dostać to A, B lub C (ewentualnie „B2 level” jeśli oceniający uznają, że poziom C1 jest dla ciebie za wysoki). Aby przygotować się do egzaminu CAE skorzystaj z tych materiałów.
Koszt: 629 zł
C2 Proficiency / Certificate of Proficiency in English (CPE) – C2
Mało kto może pochwalić się znajomością języka obcego na poziomie C2, ale życzę ci, żebyś kiedyś to osiągnął i potwierdził takim certyfikatem jak CPE – Certificate of Proficiency in English. Egzamin składa się z tych samych części, co CAE:
- Reading and Use of English (1,5 h)
- czytanie ze zrozumieniem
- część gramatyczno-leksykalna, testująca znajomość słownictwa, kolokacji i gramatyki.
- Writing (1,5 h) – składa się z dwóch części: eseju o długości 240-280 słów oraz dłuższego tekstu (w różnych formach) na wybrany
- Listening (40 min) – składa się z 4 nagrań. Każde z nich jest odtwarzane dwukrotnie, a zdający wybiera jedną z podanych odpowiedzi;
- Speaking (15 min) – dzieli się na 4 części: krótka konwersacja z egzaminatorem, opis materiałów stymulujących, dialog pomiędzy zdającymi na podstawie materiału stymulującego, dyskusja na temat związany z częścią trzecią. Tę część zdaje się w parach i jako jedyna jest oceniana na miejscu, a nie w Cambridge.
Koszt: 679 zł
Test of English as a Foreign Language (TOEFL) – A1-C2
Autorem egzaminu TOEFL jest Educational Testing Service (ETS), największa organizacja na świecie zajmująca się tworzeniem i przeprowadzaniem egzaminów sprawdzających umiejętności językowe oraz badaniami w dziedzinie edukacji. Do egzaminu TOEFL możesz przystąpić w wersji internetowej (decyduje się na nią większość zdających) lub papierowej. Wadą tego certyfikatu jest jego termin ważności – tylko 2 lata. Po upływie tego czasu są one usuwane z oficjalnej bazy danych.
Egzamin TOEFL składa się z 4 części sprawdzających 4 podstawowe kompetencje językowe: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Za każdą część można otrzymać od 0 do 30 punktów (w sumie 120).
Całość testu jest sprawdzana w Stanach Zjednoczonych. Na wyniki TOEFL® oczekuje się ok. 10 dni kalendarzowych od daty testu. Oficjalny wynik papierowy dociera po około 4-6 tygodniach od daty wyświetlenia się wyników online (zależnie od szybkości działania poczty i o ile kandydat zamówił przy rejestracji wynik papierowy przesyłany pocztą).
Koszt: 205 dolarów
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: link