Jednym z najczęstszych problemów w nauce języków obcych jest nieefektywne wykorzystanie czasu. Z tego wpisu dowiesz się, jak tzw. zasada Pareto może pomóc ci uczyć się języków znacznie szybciej, niż do tej pory.
Częsty błąd w nauce języków
Większość osób uczy się języków bezrefleksyjnie. Próbuje zapamiętać wszystko po kolei nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to duża strata czasu.
Wyobraź sobie dwie początkujące osoby uczące się tego samego języka. Pierwsza z nich nauczyła się dzisiaj 5 nowych słów, a druga 20. Uznasz pewnie, że ta druga zrobiła większy postęp. Otóż niekoniecznie musi tak być. Co z tego, że ta druga osoba zapamiętała 4 razy więcej słów jeśli najprawdopodobniej nigdy nie będzie ich potrzebowała?
Zasada Pareto
Zasada Pareto pochodzi od nazwiska włoskiego ekonomisty Wilfredo Pareto. Zauważył on, że 80% zasobów wykorzystujemy przez 20% czasu i odwrotnie. Na przykład przez 80% pieniędzy jest w rękach 20% ludzi. Oczywiście nie są to dokładne proporcje. Chodzi tutaj raczej o pewną ogólną zależność. Wykorzystanie tej zależności może bardzo się przydać w różnych dziedzinach życia. Przykładowo przedsiębiorca może zdecydować, że skupi się na 20% klientów, którzy przynoszą mu 80% zysków, aby usprawnić działanie swojej firmy.
Jak wykorzystać zasadę Pareto w nauce języków obcych?
To bardzo proste. Załóżmy, że przeczytałeś jakiś tekst w języku obcym i podkreśliłeś w nim nieznane słowa. Czy musisz zapamiętać wszystkie? Oczywiście, że nie. Jeśli jest ich stosunkowo mało, możesz to zrobić. Jeśli natomiast masz pokaźną listę złożoną z kilkudziesięciu słów, nie ucz się ich od razu. W pierwszej kolejności zastanów się, które z nich rzeczywiście mogą ci się przydać. Jakie jest prawdopodobieństwo, że będziesz ich potrzebował w najbliższej przyszłości?
Masz dwa wyjścia:
1 – Uczysz się wszystkiego jak leci. Próbujesz zapamiętać wszystkie nowe słowa. Nie zastanawiasz się, które z nich są ci potrzebne. Wielu z nich nie będziesz potrzebował. Poświęcasz bardzo dużo czasu na naukę, ale nie widzisz znaczących postępów, bo mimo dużego wysiłku włożonego w naukę wciąż widzisz, że nie znasz podstawowych słów.
2 – Uczysz się mądrze. W pierwszej kolejności stawiasz na jakość, a nie na ilość. Dopasowujesz naukę do swoich potrzeb. Uczysz się tylko tego, co może ci się przydać. Nie tracisz zbędnego czasu.
___________
Z tym tematem możesz również zapoznać się w wersji wideo oraz audio (dostępnymi poniżej).
Zachęcam Cię do subskrybowania mojego kanału na YouTube, gdzie co tydzień zamieszczam ciekawe i wartościowe wskazówki na temat nauki języków obcych.