Nauka języków obcych większości ludzi kojarzy się raczej pozytywnie, chociaż wiele osób ma mylne przekonanie na ten temat. Wynika to z faktu, że wokół tego tematu krąży wiele fałszywych „prawd”, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Osoby, które osiągają słabe wyniki w nauce języków usprawiedliwiają to np. brakiem czasu lub talentu.
Dlaczego ludzie wierzą w fałszywe przekonania na temat języków obcych?
Takie przekonania funkcjonują w każdej dziedzinie życia. Nie dotyczy to tylko nauki języków obcych.
Wynika to z tego, w jaki sposób funkcjonuje nasz mózg. Bardzo często nie możemy pozwolić sobie na szczegółowe analizowanie wszystkiego. Z tego powodu nasz mózg stosuje pewne uproszczone schematy myślowe, które z jednej strony mają „ułatwić” nam życie, ale z drugiej zaszczepiają w naszej głowie myśli, które nie muszą być prawdziwe.
Dużo łatwiej jest założyć, że bogaci to złodzieje i nie pracować ciężko, żeby zarabiać więcej. Tak samo łatwiej jest założyć, że nie mamy talentu do języków i w ogóle się ich nie uczyć.
#1 – Jestem za stary
W porządku – to, w jakim wieku rozpoczynasz naukę języka nie jest kompletnie bez znaczenia. Ale nie jest tak, że mając 40, 50 czy więcej lat nie można nauczyć się nowego języka. To jest oczywiście do zrobienia. W żadnym momencie wiek nie może być przeszkodą, która zdecyduje o tym, że w ogóle nie rozpoczniesz nauki języka, mimo że tego chcesz.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto ma łatwiej – zachęcam cię do obejrzenia tego filmu na moim kanale na YouTube.
Prawdą jest to, że im później zaczniesz uczyć się języka, tym większe problemy z opanowaniem poprawnej wymowy będziesz miał. Wynika to z pewnych uwarunkowań biologicznych naszego mózgu. Ale w każdym innym aspekcie wcale nie stoisz na straconej pozycji.
#2 – Potrzebuję dużo pieniędzy
Być może 50 czy 100 lat temu pieniądze mogły być jakąś wymówką. Podróżowanie było bardzo trudne i drogie. Osób znających dobrze jakiś język obcy było bardzo niewiele, co sprawiało, że na naukę we własnym zakresie trzeba było wydawać duże kwoty.
Dziś wygląda to jednak zupełnie inaczej.
Przede wszystkim dlatego, że mamy Internet. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że za dostęp do Internetu się płaci, ale nie oszukujmy się. Każdy z nas i tak korzysta z Internetu, niezależnie od tego, czy uczy się języków czy też nie. W Internecie możesz znaleźć tysiące darmowych filmów (np. na YouTube), podcastów do nauki języków, e-booków. Możesz też nawiązywać nowe znajomości z native speakerami. Możliwości jest mnóstwo.
#3 – Potrzebuję dużo czasu
Oczywiście nauka języków obcych jest długim procesem, który trwa kilka lat. Ale na co dzień potrzebujesz mniej czasu, niż ci się wydaje.
Jeśli ktoś mówi, że nie ma czasu na naukę języków, oznacza to, że ta osoba:
1) ma inne priorytety i nauka języków nie jest obecnie dla niej ważna,
albo
2) niewłaściwie zarządza swoim planem dnia (czyli: jest niezorganizowana, nie planuje swojego czasu, poświęca dużo czasu na niewłaściwe rzeczy itd.).
Jeżeli naprawdę chcesz nauczyć się jakiegoś języka i twierdzisz, że brakuje ci czasu, zrób sobie następujące ćwiczenie. Wypisz na kartce papieru wszystkie czynności, które wykonałeś np. wczoraj (takie, które trwały więcej, niż 15 minut). Następnie obok każdej czynności dopisz, ile czasu na nią poświęciłeś. Następnie zaznacz te, które nie wniosły żadnej wartości do twojego życia, nie były produktywne i tak naprawdę nie musiałeś ich wykonywać. Widzisz teraz ile czasu marnujesz każdego dnia?
#4 – Nie mam talentu
Jest bardzo wiele osób, które usprawiedliwiają słabe wyniki w nauce języków obcych brakiem talentu. Czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak talent do języków?
Gdyby istniało coś takiego, jak „talent do języków”, to jakaś część społeczeństwa porozumiewałaby się na migi i nie potrafiła przeczytać artykułu w gazecie. Tymczasem każdy człowiek posługuje się płynnie co najmniej jednym językiem. Na tyle płynnie, że na tle reszty ziemskiej populacji można nawet uważać go za eksperta.
Zwróć też uwagę, że istnieje bardzo wiele krajów, których mieszkańcy porozumiewają się na co dzień co najmniej dwoma językami. Od najmłodszych lat wychowywani są w wielojęzycznym środowisku i nie ma to nic wspólnego z żadnym talentem. Każdy uczy się więcej, niż jednego języka czy tego chce, czy nie.
O talencie możemy mówić np. w przypadku śpiewaków operowych. Tak już jest, że garstka ludzi potrafi wydobyć z siebie piękny głos, chwytający za serce wszystkich dookoła, a większość zaśpiewa co najwyżej przeciętnie lub będzie fałszować, niezależnie od starań.
Z językami jest zupełnie inaczej. Każdy człowiek na świecie posługuje się swobodnie jakimś językiem. A to oznacza, że coś takiego jak talent jest zupełnie zbędne. Jeśli ktoś mówi „nie mam talentu do języków”, najczęściej oznacza to, że:
– nie wie, jak należy się uczyć, aby mieć efekty;
– nie jest na tyle zainteresowany tematem, aby coś z tym zrobić.
#5 – Nie potrzebuję języków
W niektórych przypadkach to może być prawda. Są takie osoby, które nie potrzebują języków ani w pracy, ani w życiu prywatnym. Jest ich jednak coraz mniej.
Zwróć uwagę na to, że światowa tendencja jest bardzo wyraźna. Coraz więcej osób uczy się języków obcych i w coraz większej liczbie. Dzisiaj znajomość angielskiego na poziomie komunikatywnym na nikim nie robi wrażenia. Jeśli jesteś ambitną osobą, która nie chce pozostać w tyle, musisz zainwestować jakąś część swojego czasu w naukę języków obcych. Byłoby dobrze, abyś znał dwa języki obce, a najlepiej trzy.
ŚLEDŹ MNIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH:
🔴 YOUTUBE – nowy film w każdą środę o 20:00
📱 INSTAGRAM
📱 FACEBOOK
🎧 SPOTIFY – nowy podcast w każdą środę o 20:00 (wersja audio nagrania z YouTube)
MOJE PRODUKTY I KURSY:
🧠 DARMOWY E-BOOK „OBUDŹ SWÓJ MÓZG I UCZ SIĘ SZYBCIEJ”
📘 KSIĄŻKA „JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW I NIE ZWARIOWAĆ?”
✅ DARMOWY KURS ON-LINE „ABC POLIGLOTY”
💪 KURS ON-LINE „NIEUSTRASZONY POLIGLOTA”