Na szczęście w dzisiejszych czasach jest coraz mniej osób, które trzeba przekonywać, że warto uczyć się języków. Bez rozwiniętych kompetencji językowych może być nam w życiu dość trudno. Ale jakie właściwie powody sprawiają, że warto się tych języków uczyć?
Mózg, inteligencja, kreatywność
Nauka jakichkolwiek nowych umiejętności sprawia, że nasz mózg rośnie. Dotyczy to również języków obcych. Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że mózgi poliglotów mają inną strukturę i w niektórych obszarach są bardziej rozwinięte.
Utrzymywanie naszego mózgu w dobrej kondycji jest bardzo ważne. Zwłaszcza jeśli myślimy długoterminowo i chcemy zadbać o jak najlepszą formę umysłową na starość. Jest duża szansa, że w podeszłym wieku zachowasz niezłą sprawność intelektualną jeśli za młodu poświęcisz trochę czasu na naukę języków obcych.
Jeśli interesuje Cię to, jak konkretnie nauka języka wpływa na mózg, zapoznaj się z moją książką „Jak uczyć się języków i nie zwariować?”. W jednym z rozdziałów opisuję korzyści z nauki, które dosłownie zmieniają strukturę ludzkiego mózgu.
Praca i pieniądze
Znajomość języków obcych jest jedną z podstawowych umiejętności wymaganych na rynku pracy. Jeśli nie znasz podstaw angielskiego, na większości stanowisk nie masz czego szukać. Obecnie wielu pracodawców oczekuje nie tylko znajomości angielskiego, ale również drugiego języka obcego.
Jeśli mi nie wierzysz, poczytaj przykładowe ogłoszenia w Internecie. Zdziwisz się, jak wielu pracodawców wymaga znajomości języków, mimo iż mogłoby się wydawać, że w takiej pracy języki się nie przydadzą.
Znajomość języków przyda się w bardzo wielu zawodach. Nie tylko osobom pracującym na etacie, ale również przedsiębiorcom, którzy dzięki znajomości języków mogą nawiązywać nowe kontakty biznesowe.
Nowe znajomości
Relacje międzyludzkie są kolejnym powodem, dla którego warto uczyć się języków obcych. Bardzo trudno zawiera się nowe znajomości jeśli dwie osoby nie znają żadnego wspólnego języka.
Chyba nie muszę cię przekonywać, że budowanie sieci kontaktów jest bardzo ważne. Nigdy nie wiesz, co z tego wyniknie. Może będzie to zwykła przyjaźń, a może nawet miłość. Mogą to być również relacje biznesowe. Tak czy inaczej warto poznawać ludzi niezależnie od kraju, z jakiego pochodzą.
Doskonalenie języka ojczystego
Ten punkt jest mało intuicyjny i niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Ludzie, którzy nie znają żadnych języków obcych są mniej świadomi swojego języka ojczystego. Często nieświadomie popełniają w nim błędy i korzystają z niego w byle jaki sposób. Nie zwracają uwagi na jego jakość i nie dążą do tego, aby władać tym językiem jeszcze lepiej.
Nauka nawet jednego języka obcego może to całkowicie zmienić. Dzieje się tak, ponieważ naszego języka ojczystego nauczyliśmy się w sposób nieświadomy, gdy byliśmy małymi dziećmi. Nigdy nie zastanawialiśmy się świadomie nad tym, jak on właściwie funkcjonuje.
Gdy rozpoczynamy naukę pierwszego języka obcego, nagle zaczynamy być bardziej świadomi tego, jak funkcjonuje język na poziomie ogólnym. Nawet jeśli ten język obcy będzie bardzo odległy od naszego języka ojczystego, i tak jest duża szansa, że zaczniemy postrzegać inaczej język, którym posługiwaliśmy się przez całe życie.
Kultura i rozrywka
Oczywiście nie jest tak, że z kultury nie możemy korzystać bez znajomości języków obcych. Tłumaczy się przecież książki, filmy, sztuki teatralne itd. Ale nawet najlepsze tłumaczenie nigdy nie będzie tym samym, co oryginał.
Osoby, które nie znają języków obcych muszą ograniczać się do tego, co zostało przetłumaczone na ich język. A ci, którzy znają języki obce nie mają żadnych ograniczeń!
Poczucie własnej wartości
Wyobraź sobie, że jesteś w grupie znajomych. Jest z wami jakiś obcokrajowiec, więc twoi znajomi rozmawiają z nim po angielsku. Widać, że ta rozmowa jest ciekawa, bo wszyscy się z czegoś śmieją. A ty nie znasz angielskiego i nie wiesz, o co chodzi. Jak się czujesz? Pewnie jest ci głupio, że nie potrafisz się włączyć w rozmowę i czujesz się jak jakiś kosmita, który nie wiadomo skąd się wziął.
Takie sytuacje nie są przyjemne. Na co dzień nie myślimy o takich rzeczach, ale kiedy już coś takiego się wydarzy mogą się stać dwie rzeczy. Niektórzy poczują się z tym na tyle źle, że będą chcieli za wszelką cenę unikać takich sytuacji. Są też osoby, które takie przykre doświadczenie zmobilizuje do nauki. Mam nadzieję, że ty należysz do tej drugiej grupy.
Warto pomyśleć o tym zawczasu, aby uniknąć takich sytuacji.
Podróże
Podobno istnieją ludzie, którzy nie lubią podróżować, ale ja nigdy takich osób nie spotkałem. Oczywiste jest to, że podróżując do obcego kraju będziemy musieli zetknąć się z jakimś obcym językiem.
Nie wymagam od ciebie, abyś uczył się języka każdego kraju, który odwiedzisz. Jeśli często podróżujesz i odwiedzasz wiele miejsc, jest to wręcz niewykonalne. Warto jednak zrobić dwie następujące rzeczy:
1) opanować podstawy lokalnego języka, które ułatwią ci życie (są to mniej więcej te rzeczy, które znajdziesz w rozmówkach)
2) opanować co najmniej jeden język, który jest powszechnie znany (przede wszystkim angielski, w dalszej kolejności hiszpański, francuski itd.).
Podróżowanie bez znajomości języków potrafi być męczące.
Twój powód
A jaki jest Twój powód? Dlaczego uczysz się języków obcych (lub jakiegoś konkretnego języka)? Daj znać w komentarzu!
Dlaczego warto uczyć się języków?
Powody, które przytoczyłem powyżej to tylko przykłady. Tak naprawdę moglibyśmy znaleźć ich o wiele więcej.
Na pewno są jeszcze osoby, które uważają, że nauka języków to strata czasu. Być może w pewnych szczególnych przypadkach tak jest. Ale nie ulega wątpliwości, że w zainwestowanie swojego czasu w naukę języków powoli staje się koniecznością. Ci, którzy to zaniedbają, zostaną w tyle.
Dlaczego warto uczyć się języków? – zobacz wideo:
Słuchaj w formie podcastu:
ŚLEDŹ MNIE W MIEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH:
🔴 YOUTUBE – nowy film w każdą środę o 20:00
📱 INSTAGRAM
📱 FACEBOOK
🎧 SPOTIFY – nowy podcast w każdą środę o 20:00 (wersja audio nagrania z YouTube)
MOJE PRODUKTY I KURSY:
🧠 DARMOWY E-BOOK „OBUDŹ SWÓJ MÓZG I UCZ SIĘ SZYBCIEJ”
📘 KSIĄŻKA „JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW I NIE ZWARIOWAĆ?”
💪 KURS „NIEUSTRASZONY POLIGLOTA”