Czy aplikacje do nauki języków są dobrym pomysłem? Jakie zalety i wady ma uczenie się języków w ten sposób? Wybór właściwej aplikacji jest bardzo trudny, bo takich aplikacji jest mnóstwo. Ale w pierwszej kolejności warto się zastanowić, czy warto w ogóle z takich aplikacji korzystać. Taka nauka ma wiele wad, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy.
Wybór aplikacji do nauki języków jest bardzo trudny. Powstały już setki takich aplikacji. A może nawet tysiące. Nie wiem, nawet nie próbowałem ich liczyć. W tym artykule nie będę polecał żadnych konkretnych aplikacji. Zamiast tego zajmiemy się tym, czy w ogóle uczenie się języków z takich aplikacji jest dobrym pomysłem.
Zalety aplikacji do nauki języków
Nie zajmują dużo czasu
Jeśli chcesz uczyć się języka z nauczycielem, musisz przeważnie zarezerwować godzinę czasu, a może nawet więcej. Aplikacje mają ten plus, że możemy uczyć się z nich w dowolnym momencie w ciągu dnia, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy.
Każdy z nas ma w ciągu dnia takie chwile, kiedy nic konkretnego się nie dzieje i nic nie zajmuje naszej uwagi. Na przykład wtedy, kiedy jedziemy autobusem, stoimy w kolejce, czekamy na kogoś. Aby nie tracić czasu, możemy wtedy uruchomić taką aplikację i przejść kolejną lekcję. Nie powinno to zająć wiele czasu, bo lekcje w aplikacjach mobilnych są zazwyczaj bardzo krótkie.
Są dobre na początek
Jest wiele takich osób, które zastanawiają się, czy nie byłoby warto nauczyć się jakiegoś języka. Taka myśl pojawia się u nich regularnie, ale są na tyle przekonane, żeby np. zapisać się na kurs językowy i wydać kilkaset złotych. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie nauki jest wtedy aplikacja do nauki języków. Nie musimy za nią płacić, a korzystanie z niej nie zajmie wiele czasu. Dzięki temu możemy w bezbolesny sposób przekonać się, czy rzeczywiście chcemy na poważnie uczyć się tego języka.
Grywalizacja
Grywalizacja aplikacji polega na tym, że wprowadzamy do niej pewne elementy charakterystyczne dla gier. W wielu grach komputerowych za przejście kolejnego poziomu dostajemy jakieś nagrody, odznaki itp. Podobnie jest w aplikacjach do nauki języków. Za zaliczanie kolejnych modułów i lekcji jesteśmy w jakiś sposób nagradzani. To może nas dodatkowo zmotywować do nauki.
Różnorodność ćwiczeń i atrakcyjność wizualna
Tutaj widać duże różnice w porównaniu z tradycyjną nauką z podręcznika. W aplikacjach mamy ciekawe grafiki, zdjęcia, filmiki, nagrania dźwiękowe, różnorodne quizy sprawdzające naszą wiedzę. Każdy z nas potrzebuje jakiejś stymulacji, aby nauka nam się po prostu nie znudziła.
Dobry stosunek jakości do ceny
Wykupienie pełnej wersji popularnych aplikacji (np. rocznej subskrypcji) na początku może wydać się dużym wydatkiem. Dlaczego miałbyś wydawać przykładowe 100 zł na jakąś aplikację?
Jeśli porównamy to z tradycyjną nauką języka z nauczycielem, okaże się, że ta sama kwota wystarczy ci może na dwie lekcje. A tutaj mówimy o całym roku nauki.
Oczywiście jakość tej nauki nie będzie najwyższa.
Wady aplikacji do nauki języków
Brak kontaktu z drugim człowiekiem i feedbacku
Nauka języka i korzystanie z niego opiera się na komunikacji. A niestety bardzo często aplikacje do nauki języków takiej komunikacji nie umożliwiają.
Jeśli już trafi nam się taka aplikacja, która umożliwia jakąkolwiek interakcję z drugim człowiekiem, jest to zazwyczaj bardzo ograniczona komunikacja. Często sprowadza się o na do tego, że np. piszemy jakąś krótką wypowiedź pisemną, która następnie jest sprawdzana przez kogoś, kto zna ten język dużo lepiej od nas.
Nie możemy z kimś tak po prostu porozmawiać. Nie dostajemy też żadnego feedbacku jeśli np. odpowiemy niepoprawnie na jakieś pytanie.
Brak personalizacji
Aplikacje do nauki języków często nie pozwalają nam wybrać, czego będziemy się uczyć. Może być tak, że bardzo interesuje cię to, co jest w lekcji 10. Ale żeby w ogóle ją odblokować, musisz zaliczyć 9 poprzednich. W praktyce taka nauka nie ma wielkiego sensu.
Aplikacje do nauki języków nie nauczą cię gramatyki
Aplikacje mogą się nieźle sprawdzić jeśli chcemy wykonać jakieś ćwiczenia i utrwalić swoją wiedzę. Rzadko jednak nauczą nas gramatyki od zera i w przystępny sposób wyjaśnią ją od strony teoretycznej (najczęściej nie robią tego wcale). Z takich aplikacji gramatyki się raczej nie nauczysz.
Zbyt łatwe pytania
Każda lekcja w takich aplikacjach najczęściej kończy się testem sprawdzającym naszą wiedzę. Wiele osób narzeka na to, że takie testy są zbyt proste i wcale nie trzeba znać poprawnej odpowiedzi, aby taki test zaliczyć.
Załóżmy, że przerobiłeś pierwszą lekcję dla początkujących, z której dowiedziałeś się, jak się przywitać, pożegnać, podziękować itp. Następnie przechodzisz do pytań i aplikacja pyta cię, jak powiesz „Cześć!” w tym języku. Widzisz cztery odpowiedzi, a w jednej z nich (podobnie jak w polskiej wersji) widzisz wykrzyknik. Instynktownie zakładasz, że skoro w pytaniu był wykrzyknik, to pewnie ta odpowiedź jest prawidłowa.
Okazuje się, że nawet nie mając wiedzy z danej lekcji możesz bez problemu zaliczać takie testy. Przypuszczam, że twórcy aplikacji robią to świadomie i zakładają, że:
1) jeżeli test będzie łatwy, zaliczysz go bez problemu, poczujesz się znacznie lepiej i będziesz chętniej korzystać z aplikacji;
2) jeżeli chętniej będziesz korzystać z aplikacji, jest większa szansa, że w pewnym momencie zdecydujesz się na zakup płatnej wersji…
Nauka egzotycznych języków
O ile aplikacje mogą się sprawdzić w nauce niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego, o tyle nauka takich języków jak arabski, chiński, tajski czy japoński może okazać się katorgą. Przede wszystkim dlatego, że najpopularniejsze aplikacje do nauki języków nie nauczą cię podstawowej rzeczy, jaką jest alfabet (czy też ogólniej mówiąc obcy system zapisu w danym języku). Może dowiesz się, jak powiedzieć „cześć” po chińsku, ale nie będziesz w stanie tego zapisać, ani przeczytać.
Nie wspominając już o zupełnie innych strukturach gramatycznych w takich językach, których zrozumienie wymaga dużo większego wysiłku.
Aplikacje do nauki języków dają niewiele za darmo
To, co aplikacje do nauki języków udostępniają za darmo jest najczęściej tylko niewielką częścią tego, co mają do zaoferowania. Zazwyczaj wygląda to tak, że dość szybko przerabiamy kilka pierwszych lekcji i dokładnie wtedy, kiedy już na dobre wkręciliśmy się w naukę, okazuje się, że za dostęp do kolejnych lekcji trzeba zapłacić.
Z punktu widzenia twórców aplikacji jest to zrozumiałe, bo tworzenie takiej aplikacje to ogromy wydatek, a przydałoby się też coś na tym za robić. Jednak dla przeciętnego użytkownika może to być zniechęcające.
Złudne poczucie pewności siebie i progresu
Dotyczy to głównie osób, które opierają naukę języka na aplikacjach lub, co gorsze, ograniczają się tylko do nich. Korzystając z takiej aplikacji przez dłuższy czas można odnieść wrażenie, że dużo się uczymy i wiemy bardzo wiele, bo przecież bez problemu zaliczamy kolejne lekcje i prawidłowo odpowiadamy na wszystkie pytania. Bardzo łatwo złapać wtedy zbyt wysoką pewność siebie. Przecież aplikacja cały czas wmawia nam, że cały czas robimy postępy i świetnie nam idzie. Niestety jednocześnie nie pozwala nam na wykorzystanie języka w praktyce. Jesteśmy w bańce i zapominamy o tym, że kiedyś trzeba będzie tą wiedzę przetestować.
Ale w pewnym momencie zawsze następuje bolesne zderzenie z rzeczywistością. Na przykład jedziesz do kraju, w którym masz zamiar posługiwać się tym językiem i okazuje się, że prawie nic nie umiesz.
Jak mądrze uczyć się języków z aplikacji mobilnych?
Nie ma nic złego w korzystaniu z aplikacji do nauki języków, o ile zdajesz sobie sprawę z ich wad. Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę albo chcesz przekonać się, czy rzeczywiście nauka określonego języka jest dla ciebie, skorzystanie z takiej aplikacji może być dobrym pomysłem.
Pamiętaj jednak, że nie nauczysz się płynnie posługiwać jakimkolwiek językiem jeśli nauka będzie opierała się na aplikacji mobilnej. To jest po prostu niemożliwe. Nie znam nikogo, kto nauczył się języka w ten sposób i od zera przeszedł do względnej płynności.
ŚLEDŹ MNIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH:
🔴 YOUTUBE – nowy film w każdą środę o 20:00
📱 INSTAGRAM
📱 FACEBOOK
🎧 SPOTIFY – nowy podcast w każdą środę o 20:00 (wersja audio nagrania z YouTube)
MOJE PRODUKTY I KURSY:
🧠 DARMOWY E-BOOK „OBUDŹ SWÓJ MÓZG I UCZ SIĘ SZYBCIEJ”
📘 KSIĄŻKA „JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW I NIE ZWARIOWAĆ?”
✅ DARMOWY KURS ON-LINE „ABC POLIGLOTY”
💪 KURS ON-LINE „NIEUSTRASZONY POLIGLOTA”