Blingo
  • Strona główna
  • KURSY ON-LINE
  • KSIĄŻKA
  • Współpraca
  • Kontakt
Blingo
  • Strona główna
  • KURSY ON-LINE
  • KSIĄŻKA
  • Współpraca
  • Kontakt
0

Najczęstsze błędy w nauce języków obcych

Michał Nowicki 22 września 2018
autor: Michał Nowicki 22 września 2018

Każdy z nas na pewnym etapie życia musi zmierzyć się z nauką języka obcego lub kilku. Często kojarzy się to ze żmudną i ciężką pracą oraz frustracją spowodowaną brakiem spodziewanych efektów. Co sprawia, że większość ludzi ma trudności z opanowaniem komunikacji w języku obcym i jak temu zapobiec?

Nieodpowiednia motywacja

Gdybyśmy zrobili ankietę dotyczącą powodów, dla których uczymy się języków na pewno jednym z najczęstszych byłby przymus. Przymus związany z obowiązkową edukacją, która zakłada, że każdy uczeń do ukończenia swojej edukacji musi uczyć się języków (kiedyś jednego, teraz dwóch). Pod tym względem oferta edukacyjna w polskich szkołach jest dość uboga. Nie da się ukryć, że poza angielskim, który w dzisiejszych czasach jest oczywisty i konieczny, dominuje niemiecki. Francuski, hiszpański, włoski czy rosyjski są rzadkością, nie wspominając o innych językach. W związku z tym szansa, że będziemy uczyć się w szkole wymarzonego języka nie jest zbyt duża. A to oznacza obowiązek nauki czegoś z czym raczej nie chcemy mieć do czynienia.

Drugim częstym powodem skłaniającym nas do nauki języków obcych jest poszerzenie swoich kwalifikacji i tym samym zwiększenie szans na znalezienie dobrej pracy. W tym przypadku jest już trochę łatwiej, choć nadal uzależniamy swoją motywację od czynników zewnętrznych.

Najlepszą motywacją do nauki języków jest motywacja wewnętrzna. Ta, która płynie z naszych osobistych przekonań na temat tego, jakie korzyści możemy dzięki temu osiągnąć. To ona sprawia, że na żadnym etapie nauka nie jest nudna i trudna, a z czasem przyjemność pokonywania tego procesu staje się coraz większa. Ten rodzaj motywacji nie musi być obecny zawsze i u każdego. Warto próbować uczyć się różnych języków na różne sposoby i przekonać się czy to jest dla nas. Być może nie. Przecież nie każdy musi być poliglotą. Chodzi tylko o to, żeby mieć pewność i nie żałować, że się nie spróbowało.

Przesadne przejmowanie się błędami

Teoretycznie popełnianie błędów powinno ułatwiać naukę, jednak w praktyce często jest odwrotnie. Błędy, zwłaszcza jeśli jest ich dużo, tworzą u wielu osób barierę psychologiczną i sprawiają, że coraz trudniej jest się zmusić do mówienia i pisania w języku obcym. Dlatego bardzo pożądane jest wyrobienie w sobie nawyku polegającego na chłodnym, pozbawionym emocji podejściu do błędów lub ich braku. U niektórych osób może być to trudne, ze względu na pewne cechy temperamentu, jednak warto nad tym pracować.

Przecież nawet tzw. native speakerzy popełniają błędy w swoim języku ojczystym i w ogóle się tym nie przejmują. Na przykład Francuzi mają ogromny problem z zastosowaniem odpowiedniej końcówki czasownika, a jest to coś, czego obcokrajowcy uczą się na pierwszym etapie nauki.

Zła strategia

Uczyć się można na wiele sposobów: czytając książki, oglądając filmy, rozmawiając z kimś lub kując na pamięć regułki lub słowa. No właśnie, kto nigdy nie dostał listy słówek w języku obcym do wykucia na pamięć? Oczywiście taka metoda może być skuteczna, jednak dla naszego mózgu jest katorgą.

Badania dowodzą, że zapamiętujemy najwięcej, kiedy jesteśmy aktywni, a więc kiedy piszemy, mówimy i wykonujemy jakąś czynność (zainteresowanym polecam zapoznanie się z tzw. trójkątem efektywności zapamiętywania). Na samym dole tej skali jest czytanie. Nietrudno się domyślić, że ograniczając naukę słówek do czytania listy bardzo utrudniamy sobie zadanie. Dlatego warto coś z tym zrobić. Na przykład napisać lub opowiedzieć historyjkę, w której znajdą się te słowa, wziąć do ręki przedmiot, którego nazwy się uczymy lub wykonać jakąś czynność z tym związaną. Wtedy nauka będzie skuteczniejsza i przyjemniejsza.

Warto pamiętać również o tym, aby jak najczęściej zmieniać sposób nauki (o ile jest to zależne od nas). Mogą to być:
– praca z podręcznikiem,
– obejrzenie filmu,
– słuchanie/śpiewanie piosenek,
– rozmowa z native speakerem lub inną osobą uczącą się tego samego języka,
– fiszki ze słownictwem,
– podcasty,
– czytanie książki.

michał nowicki

Michał NOWICKI
trener językowy, tłumacz

Michał Nowicki

Moim zadaniem jest pokazanie Ci, że nauka języków wcale nie musi być trudna. Ani nudna. Chętnie podzielę się z Tobą najskuteczniejszymi strategiami, który maksymalnie usprawnią ten proces.

PODOBNE WPISY

Aplikacje do nauki języków – plusy i minusy

2 lutego 2022

Lista najczęściej używanych słów – dobry czy zły...

5 stycznia 2022

Czy talent do języków istnieje?

27 października 2021

🇫🇷 Dlaczego język francuski jest dziwny?

20 października 2021

Jak zapamiętywać 100 słów dzienniei dlaczego nie warto...

13 października 2021

Nauka języków obcych – 5 błędnych przekonań

29 września 2021

Tłumaczenie jako metoda nauki języków. Czy to na...

5 września 2021

Dieta poligloty – co jeść, żeby uczyć się...

11 sierpnia 2021

Który język wybrać? Nie popełnij tego błędu!

4 sierpnia 2021

Jak nauczyłem się francuskiego?

14 lipca 2021

O autorze

O autorze

Cześć! Nazywam się Michał Nowicki. Języki fascynowały mnie od zawsze i to właśnie im poświęciłem swoje życie. Moim zadaniem jest udowodnić Ci, że można się ich nauczyć w skuteczny i ciekawy sposób.

DARMOWY E-BOOK

Obudź swój mózg
i ucz się szybciej!

Ponad 60 stron konkretnej wiedzy, która pozwoli Ci uwolnić naturalny potencjał Twojego umysłu.

Zostaw swojego maila i odbierz dostęp TERAZ:

Świetny wybór!

Zajrzyj do swojej skrzynki. Znajdziesz tam wiadomość z linkiem do pobrania e-booka.

.

KURS ON-LINE

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Facebook Instagram Youtube Spotify
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Spotify

@2021 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Do góry