Metoda Callana jest jedną z najpopularniejszych metod nauczania języków obcych. Na całym świecie można znaleźć szkoły językowe, które ją stosują, mimo że często jest krytykowana i budzi liczne kontrowersje. Czy może być skuteczna i czy jest dla każdego?
Na czym polega Metoda Callana?
Metoda, której poświęcam ten artykuł została opracowana w latach 60-tych przez Brytyjczyka Robina Callana. Jednym z podstawowych założeń jest skupianie się na słuchaniu i mówieniu. Nie przywiązuje się zbytniej wagi do pisowni i ortografii. Rozwiązywania nudnych zadań gramatycznych też tam nie uświadczymy. Niezależnie od poziomu zaawansowania nauczyciel mówi tylko w języku obcym, nawet jeśli są to pierwsze zajęcia kursu dla początkujących. Kiedy zadaje pytania, zadaniem ucznia jest jak najszybciej odpowiedzieć. Jeśli odpowiedź nie padnie, podaje ją nauczyciel, a uczeń musi ją powtórzyć. Odpowiedzi z reguły mają być schematyczne i nie dają dużego pola do popisu. Kolejną ciekawą rzeczą jest to, że kursanci nie korzystają z podręczników i zeszytów, bo cała komunikacja odbywa się ustnie.
Kto może skorzystać ucząc się wg Metody Callana?
Zastanawiasz się, czy Metoda Callana jest dla ciebie? W takim razie musisz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: dlaczego uczę się tego języka i w jaki sposób będę z niego korzystał? Jeśli chcesz wyrobić w sobie nawyk swobodnego mówienia i zamierzasz używać języka w codziennych sytuacjach podczas pobytu za granicą, to prawdopodobnie skorzystanie z Metody Callana będzie dobrym wyborem.
Jeśli zaś jesteś nauczycielem akademickim, który chce czytać i publikować prace naukowe po angielsku, to sam pewnie domyślasz się, że należy szukać gdzie indziej.
Co można zarzucić Metodzie Callana i czy krytyka jest uzasadniona?
Jak już wiesz, Metoda Callana skupia się na języku mówionym. Dla jednych może to być zaletą, dla innych wadą. Ale nie ulega wątpliwości, że to właśnie z mówieniem największe problemy mają osoby uczące się języków obcych, więc ten wybór można uznać za uzasadniony. Pisanie i czytanie z łatwością możemy ćwiczyć samodzielnie w domu. Ale aby nauczyć się mówić, będziemy potrzebować do tego drugiej osoby – najlepiej nauczyciela.
Niektórym może przeszkadzać fakt, że Metodzie Callana jest dużo bliżej do odtwarzania schematów, niż do kreatywności i samodzielności. Tutaj również można dostrzec wady i zalety. Dla części osób takie schematy mogą być pomocne i sprawią, że wypowiedź w obcym języku będzie trochę łatwiejsza. Ważne jest to, aby umieć oderwać się od tych schematów, kiedy będziemy używać języka poza salą lekcyjną.
Czy to jest dla mnie?
Nie wiem. Metoda Callana nie jest jednoznacznie dobra lub zła. W wielu przypadkach może być skuteczna, a dla innych będzie stratą czasu. Zastanów się nad tym, dlaczego chcesz się uczyć języków i co będzie ci najbardziej potrzebne.
Jeśli masz wątpliwości, spróbuj. Wiele szkół językowych oferuje bezpłatne lekcje próbne. Pójdź i zobacz, jak to wygląda. Możesz też zobaczyć przykładowe lekcje na YouTube oraz posłuchać opinii osób, które z tej metody korzystały:
Michał Nowicki
tłumacz, trener językowy