Materiały do nauki francuskiego online – jest ich całkiem sporo, ale które warto wybrać? Poniżej znajdziesz przykładową listę podcastów, aplikacji i słowników.
Podcasty do nauki francuskiego:
- Podcast Français Authentique – co 2-4 dni pojawia się nowy odcinek trwający od 10 do 15 minut. Tematyka jest zróżnicowana, z naciskiem (jak sama nazwa wskazuje) na autentyczność języka). Do każdego odcinka dołączane są dodatkowe materiały do nauki. (link)
- Français avec Pierre – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Gramatyka, słownictwo, ciekawe historie opowiadane po francusku… Kilku lub kilkunastominutowe odcinki pojawiają się co tydzień. (link)
Podcasty po francusku:
- Hondelatte Raconte – bardzo ciekawe i tajemnicze historie kryminalne, które opowiada nam Christophe Hondelatte – dziennikarz Europe 1. (link)
- Le podcast de l’entrepreneur – jeśli prowadzisz własny biznes, masz takie plany lub po prostu chcesz poszerzyć swoje słownictwo związane z tą tematyką, to ten podcast jest właśnie dla ciebie! (link)
- Choses à savoir – podcast o różnej tematyce – ogólnej, historycznej itp.. Odcinki są bardzo krótkie, więc za jednym razem można z łatwością połknąć kilka. (link)
Powyższe podcasty to tylko kilka propozycji. Pod tym linkiem znajdziesz ogromną listę wszystkich dostępnych po francusku podcastów podzielonych na kategorie!
Aplikacje do nauki francuskiego:
Learn French with Le Monde (Google Play, AppStore) – aplikacja stworzona przez jeden z największych dzienników we Francji. Poprawia błędy, pozwala śledzić progres i na bieżąco sprawdza wiedzę.
Busuu (Google Play, AppStore) – bardzo znana aplikacja oferująca możliwość nauki nie tylko francuskiego, ale wszystkich najpopularniejszych języków. Przyda się przede wszystkim tym, którzy zaczynają naukę od zera.
- French Grammar Test (Google Play) – dla tych, którzy mają problemy z gramatyką. Aplikacja posiada kilkadziesiąt tysięcy pytań testowych na różnych poziomach trudności. Warto skorzystać, zwłaszcza jeśli czeka cię egzamin, na którym pojawią się pytania tego typu.
Słowniki francuskie on-line:
- Le Petit Robert de la Langue Française (link) – pozycja dla wymagających, którą przez 5 dni możesz testować za darmo.
- Larousse (link) – darmowy słownik on-line, warty polecenia. Dla większości osób na pewno wystarczy.
- Centre National de Ressources Textuelles et Lexicales (link) – najobszerniejszy słownik dostępny za darmo (niech nie zniechęci cię wygląd z lat 90!).
- Dictionnaire des cooccurrences (link) – zastanawiasz się, czy dane słowa do siebie pasują? Możesz sprawdzić to w słowniku kolokacji.
- Conjugaison Le Figaro (link) – to już nie słownik, ale też się przyda. Wszyscy, którzy uczą się francuskiego wiedzą, jak kłopotliwa potrafi być odmiana czasowników.
Jeśli znasz jakieś inne materiały do nauki francuskiego online, z których regularnie korzystasz, podziel się nimi w komentarzu!