Kurs językowy czy korepetycje – co wybrać?

Michał Nowicki

nauczyciel

Jednym z najczęstszych dylematów przed rozpoczęciem nauki języka obcego jest wybór pomiędzy kursem w szkole językowej i korepetycjami. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. W tym wpisie pokażę ci, na co warto zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego wyboru.

Cena

Jeśli naprawdę zależy ci na nauce języków obcych, to nie warto oszczędzać. Z drugiej jednak strony nie zawsze jest tak, że większa ilość wydanych pieniędzy przekłada się bezpośrednio na efekty.

Średnia cena jednej godziny korepetycji to 40 zł. Można znaleźć nauczyciela po niższej cenie, np. 30 zł. Z reguły takie ceny oferują studenci lub inne młode osoby, które dobrze znają obcy język i chcą sobie po prostu “dorobić”. Jeśli chcesz opanować podstawy, może się okazać, że ktoś taki w zupełności ci wystarczy. Stawki w wysokości 50-60 złotych proponują najczęściej native speakerzy lub osoby z dużym doświadczeniem i kwalifikacjami. Stawka godzinowa może być jeszcze wyższa w przypadku rzadkich języków.

Ceny kursów w szkołach językowych znacznie się różnią. Ale jedno jest pewne: za jedną godzinę korepetycji na pewno zapłacisz więcej, niż za jedną godzinę nauki w grupie. Jeden z najtańszych kursów angielskiego w Warszawie, jaki udało mi się znaleźć kosztuje 600 zł za 50 godzin. Wychodzi więc na to, że jedna godzina kosztuje 12 zł. Nie ma szans, abyśmy znaleźli korepetytora, który pracuje za taką stawkę.

Nauczyciel jest dla ciebie

Pamiętaj, że to nauczyciel powinien dopasować się do ciebie, a nie odwrotnie. W językach obcych jest to szczególnie ważne, abyś uczył się tego, czego najbardziej potrzebujesz i co lubisz.

Jeśli zapiszesz się na kurs językowy, musisz liczyć się z tym, że nauczyciel nie będzie podchodził do każdego ucznia indywidualnie. Mimo najszczerszych chęci, będzie musiał w jakiś sposób wypośrodkować treść zajęć, aby każdy mógł z nich skorzystać. Oczywiście można mu zasugerować pewne rzeczy i wpłynąć w jakiś sposób na przebieg zajęć, ale tylko do pewnego stopnia.

Korepetycje powinny być w stu procentach dopasowane do twoich potrzeb i oczekiwań. Specjalnie używam słowa “powinny”, bo w praktyce różnie z tym bywa. Dobry korepetytor zawsze będzie chciał cię dobrze poznać. Jeśli nie będzie nic o tobie wiedział, nie ma szans na to, aby spełnił twoje oczekiwania. Ty natomiast musisz wiedzieć, dlaczego chcesz nauczyć się danego języka i czego konkretnie potrzebujesz.

W tym aspekcie korepetycje mają dużą przewagę. Będą lepszym wyborem przede wszystkim dla osób, które uczą się języka w jakimś konkretnym celu.

W grupie raźniej

W nauce czegokolwiek to nauczyciel jest pierwszą osobą, która ma ci pomóc. Ale nie bez znaczenia jest też to, z kim się uczysz. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w nauce języków obcych i zdecydujesz się na korepetycje, mimo pomocy korepetytora możesz czuć się nieco osamotniony.

Inne osoby, które mają taki sam cel mogą ci bardzo pomóc. Może nie nauczą cię niczego nowego, bo ich poziom jest podobny, ale mogą cię motywować i sprawić, że na kolejne zajęcia będziesz iść z przyjemnością. Mogą też podpowiedzieć ci, w jaki sposób możesz uczyć się języka w domu, z jakich książek korzystać itd.

Czas

Dla osób, które mają napięty grafik czas może okazać się decydującym czynnikiem.

Kursy językowe mają tę wadę, że odbywają się zawsze o tej samej godzinie w określone dni. Jeśli w twoim życiu dużo się dzieje i wiesz, że twoje plany mogą zmienić się w ostatniej chwili, może okazać się to problematyczne.

W tym aspekcie korepetycje mają dużą przewagę. To ty wyznaczasz taką godzinę, jaka ci pasuje. Możesz je w dowolnym momencie odwołać bez obaw, że cokolwiek stracisz. Warto mieć taką elastyczność.

Motywacja

Zawsze tak jest, że niektórym trudno jest zmotywować się do regularnej nauki. Z jednej strony takie osoby naprawdę chcą się nauczyć obcego języka, ale z drugiej brakuje im dyscypliny i łatwo się poddają.

Jeśli jesteś jedną z takich osób, muszę odradzić ci korepetycje. Dlaczego? Bo korepetycje dają dużo większe prawdopodobieństwo, że na jakimś etapie po prostu z nich zrezygnujesz i porzucisz naukę języka.

Korepetycje najczęściej umawia się z lekcji na lekcję, bez żadnych zobowiązań. Nawet jeśli odbywają się o stałej porze, w każdej chwili można z nich zrezygnować bez żadnych konsekwencji.

Kurs w szkole językowej różni się tym, że w pewnym stopniu ogranicza twoją wolność (co niekoniecznie musi być złe). Jeśli zapłaciłeś już za kurs, to dużo trudniej będzie ci z niego zrezygnować. Oczywiście możesz przestać przychodzić na zajęcia, ale będziesz mieć świadomość tego, że coś stracisz.

Co wybrać?

Nie ma na to pytanie jednej dobrej odpowiedzi. Każdy musi odpowiedzieć na nie samodzielnie. To ty najlepiej znasz swoją sytuację. Wiesz, ile masz czasu i pieniędzy. Wiesz (mam nadzieję), dlaczego chcesz się nauczyć obcego języka i na czym ci najbardziej zależy.

Pamiętaj też, że twój wybór nie ogranicza się tylko do korepetycji i kursów językowych. Jeśli wybierzesz korepetycje, nie musisz zawsze spotykać się z nauczycielem. Coraz więcej osób decyduje się na lekcje indywidualne on-line na takich platformach jak iTalki. Oprócz tego, możesz przez jakiś czas uczyć się języka samodzielnie (o ile masz do tego wystarczającą motywację i potrafisz to odpowiednio zaplanować).

michał nowicki

Michał NOWICKI
trener językowy, tłumacz

PODOBNE WPISY