Blingo
  • Strona główna
  • KURSY ON-LINE
  • KSIĄŻKA
  • Współpraca
  • Kontakt
Blingo
  • Strona główna
  • KURSY ON-LINE
  • KSIĄŻKA
  • Współpraca
  • Kontakt
0

#1 Recenzje aplikacji: Duolingo

Michał Nowicki 8 sierpnia 2019
autor: Michał Nowicki 8 sierpnia 2019

W pierwszym wpisie z serii „Recenzje aplikacji”, którego celem jest stworzenie rankingu najlepszych aplikacji mobilnych do nauki języków, przyjrzymy się Duolingo.

Jeśli logiem aplikacji jest urocza sówka (będąca symbolem mądrości), powinno to świadczyć o tym, że po przerobieniu wszystkiego, co oferuje będziemy zasługiwać co najmniej na tytuł doktora, a nawet profesora! Z Duolingo możemy korzystać od razu po zainstalowaniu – nie ma konieczności zakładania konta. Pierwszy plus.

Pierwsze kroki z Duolingo

Pierwszym krokiem jest wybór języka, którego chcemy się uczyć oraz języka ojczystego (pełniącego pomocniczą rolę w nauce). Jeśli jesteśmy totalnie początkujący i nie znamy żadnego słowa w języku, który wybraliśmy to jest to w porządku. Jednak jeśli jesteśmy już na bardziej zaawansowanym etapie, to korzystanie z podpowiedzi w języku polskim jest kompletnie zbędne, a nawet szkodliwe.

Od samego początku można odnieść wrażenie, że aplikacja jest bardzo prosta. Korzystanie z niej nie powinno nam się szybko znudzić, bo maksymalny cel, jaki możemy sobie wybrać to 20 minut dziennie. Dużym pozytywem jest to, że Duolingo pyta nas, w jakim celu uczymy się języka. To bardzo ważne, że wszyscy użytkownicy nie są wrzucani do jednego worka.

W tej recenzji będziemy posługiwać się przykładem kursu języka angielskiego od podstaw. Pierwszym etapem nauki jest opanowanie podstawowych słówek:

Tutaj pojawia się pierwsze zastrzeżenie. Na pytanie „Które słowo to 'mężczyzna'” z łatwością można automatycznie odpowiedzieć wskazując odpowiednią ilustrację i nawet nie patrząc na podpisy. Nie ma to nic wspólnego z nauką języka, bo wszystko odbywa się po polsku.

Następnie Duolingo prosi mnie, abym przetłumaczył zdanie (no właśnie, gdzie tutaj jest zdanie?). Znowu w dużej mierze opieramy się na języku polskim… A gdyby tak zamiast tłumaczyć, trzeba było wybrać zdjęcie odpowiadające słowu „man”? Polski tutaj jest naprawdę zbędny. Później zamiast mężczyzny pojawia się dziewczynka i autentyczne zdanie do przetłumaczenia: „I am a girl”. Wygląda na to, że nauka języka, to tłumaczenie zdań…

Kurs angielskiego

Osoba korzystająca z podstawowego kursu angielskiego ma do przejścia całkiem sporo lekcji. Widać jakąś myśl w kolejności, w jakiej zostały ułożone. Lekcje dotyczące słownictwa przeplatają się z lekcjami gramatycznymi w odpowiednich odstępach czasu i proporcjach. Nie da się przejść do dalszych etapów nauki nie ukończywszy poprzednich:

Po każdej lekcji możemy na bieżąco śledzić postęp i sprawdzić, ile brakuje nam do osiągnięcia dziennego celu.

Duolingo w wersji płatnej

Jak w większości tego typu aplikacji istnieje możliwość wykupienia płatnej wersji, która oferuje nam więcej możliwości. Jakich konkretnie? Brak reklam, możliwość korzystania z aplikacji offline. Z rozszerzonej wersji możesz za darmo korzystać przez 7 dni i przekonać się, czy jest dla ciebie. Za każdego znajomego, który dołączy do Duolingo z naszego polecenia również otrzymujemy darmowy tydzień.

Co daje założenie konta w Duolingo?

Z lekcji możemy korzystać bez rejestracji. Jednak po założeniu konta, które przebiega błyskawicznie, możemy zacząć gromadzić osiągnięcia, takie jak „Czempion” czy „Perfekcjonista”. Jeśli twoi znajomi również korzystają z tej aplikacji, możesz na bieżąco śledzić ich postęp i rywalizować z nimi.

Podsumowanie

Aplikacja Duolingo z pewnością jest bardzo prosta i przyjemnie się z niej korzysta. Dzięki regularnym powiadomieniom oraz krótkim lekcjom, łatwo dzięki niej wyrobić w sobie regularność, nawet jeśli ma to być tylko kwadrans dziennie. Dobrze, że uczyć się możemy nie tylko w telefonie, ale również w przeglądarce na komputerze. Jedynie rodzaje ćwiczeń i ich różnorodność mogą budzić zastrzeżenia. Mam wrażenie, że aplikacja nie w pełni wykorzystuje to, że jest aplikacją, a nie podręcznikiem.

+ PLUSY:
– estetyka
– intuicyjność
– prostota
– dużo lekcji dostępnych za darmo
– codzienne przypomnienia

– MINUSY:
– mało różnorodne ćwiczenia
– zbyt dużo języka ojczystego, a za mało obcego

OCENA: 4/5

michał nowicki

Michał NOWICKI
trener językowy, tłumacz

Michał Nowicki

Moim zadaniem jest pokazanie Ci, że nauka języków wcale nie musi być trudna. Ani nudna. Chętnie podzielę się z Tobą najskuteczniejszymi strategiami, który maksymalnie usprawnią ten proces.

PODOBNE WPISY

Aplikacje do nauki języków – plusy i minusy

2 lutego 2022

Lista najczęściej używanych słów – dobry czy zły...

5 stycznia 2022

Czy talent do języków istnieje?

27 października 2021

🇫🇷 Dlaczego język francuski jest dziwny?

20 października 2021

Jak zapamiętywać 100 słów dzienniei dlaczego nie warto...

13 października 2021

Nauka języków obcych – 5 błędnych przekonań

29 września 2021

Tłumaczenie jako metoda nauki języków. Czy to na...

5 września 2021

Dieta poligloty – co jeść, żeby uczyć się...

11 sierpnia 2021

Który język wybrać? Nie popełnij tego błędu!

4 sierpnia 2021

Jak nauczyłem się francuskiego?

14 lipca 2021

O autorze

O autorze

Cześć! Nazywam się Michał Nowicki. Języki fascynowały mnie od zawsze i to właśnie im poświęciłem swoje życie. Moim zadaniem jest udowodnić Ci, że można się ich nauczyć w skuteczny i ciekawy sposób.

DARMOWY E-BOOK

Obudź swój mózg
i ucz się szybciej!

Ponad 60 stron konkretnej wiedzy, która pozwoli Ci uwolnić naturalny potencjał Twojego umysłu.

Zostaw swojego maila i odbierz dostęp TERAZ:

Świetny wybór!

Zajrzyj do swojej skrzynki. Znajdziesz tam wiadomość z linkiem do pobrania e-booka.

.

KURS ON-LINE

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Facebook Instagram Youtube Spotify
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Spotify

@2021 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Do góry